Kredyty Frankowe – o co chodzi ?  

Temat kredytów we frankach cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, szczególnie na tle ostatnich doniesień z powodu wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kredytów hipotecznych i oczekiwaniu na wyrok rodzimego Sądu Najwyższego. Dla tzw. frankowiczów pojawiła się nadzieja, że ich problemy nareszcie się skończą, a znacznie przeważające do tej pory korzystne orzecznictwo stanie się jedyną regułą. Polacy 13 – 17  lat temu masowo decydowali się na kredyty w obcej walucie. Kredyty we frankach były przedstawiane jako dużo tańsze i korzystniejsze niż kredyty złotowe, dlatego chętnych nie  brakowało. Porównując taką samą zdolność kredytową we frankach można było uzyskać znacznie większy kredyt na bardzo dobrych warunkach. Kredyt w tej walucie wydawał się bardzo korzystnym rozwiązaniem, ponieważ w przypadku kredytów frankowych oferowane było niższe oprocentowanie w porównaniu do propozycji kredytu w złotówkach.

Kredyty frankowe były dostępne nawet dla tych, którzy nie posiadali zdolności kredytowej na zaciągniecie kredytu w walucie polskiej. Kolejną korzyścią były znacznie niższe odsetki niż w przypadku kredytów zaciąganych w złotówkach, co przekładało się na niższą comiesięczną ratę kredytu. Małe odsetki stanowiły gwarancję niskiej raty a kredyty we frankach zyskiwały na popularności.

Jednak w 2015 roku sytuacja uległa pogorszeniu, ponieważ kurs franka poszedł znacząco do góry.  Zdarzenia do których wówczas doszło przyczyniły się do wzrostu rat kredytów frankowych a  w praktyce doszło do tego, że znaczna rzesza frankowiczów musi oddać kwotę nawet kilka razy wyższą niż ta, która została pożyczona. Należy jednak mieć na uwadze, iż w wielu przypadkach rzeczywistą przyczyną nieważności kredytów frankowych nie jest fakt wzrostu franka szwajcarskiego. Nieważność tych umów wynika z możliwości dowolnego ustalenia zobowiązania kredytobiorców przez Banki przez to, że kursy walut przez które mnożone były raty kredytu ustalał Bank. Również ustalone przez Bank kursy były stosowane do rozliczenia wypłaty kredytu. W konsekwencji to Banki mogły decydować o wysokości zobowiązania frankowiczów.

Frankowicze coraz częściej decydują się na walkę z bankiem, nasza Kancelaria specjalizuje się w sprawach frankowych, zapraszamy do kontaktu tel. 791404669 oraz na stronę https://ledwon-kancelaria.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *