Na co zwrócić uwagę w pożyczkach firmy Rapida?

Rapida Sp. z o.o. to firma z siedzibą w Krakowie zajmująca się udzielaniem tzw. „chwilówek”. Rapida Sp. z o.o.  udziela pożyczek nawet do 25 000 zł. Przy składaniu wniosku o udzielenie pożyczki wystarczające jest znalezienie gwaranta, który w razie problemów ze spłatą pożyczki przez pożyczkobiorcę, godzi się na dokonywanie płatności za niego. Większość gwarantów to członkowie rodziny czy bliscy przyjaciele pożyczkobiorcy. W ofercie spółki zdarzają się pożyczki przy których Rapida nie pobiera zbyt dużej prowizji za jej udzielenie , przykładowo przy pożyczce na 25 000 zł wynosi ona jedynie 5 000 zł, za to są inne postanowienia, które powinny wzbudzić czujność pożyczkobiorcy.

Uwagę w powyższym przypadku powinna zająć wysokość opłaty administracyjnej, która przy pożyczce na wspomniane 25 000 zł może wynosić nawet 20 0000 zł. Opłata administracyjna pożyczki stanowi w tym wypadku jeden z kosztów pożyczki, który łatwo przeoczyć przy podpisywaniu umowy pożyczki.. Opłata administracyjna może być pobierana na rzecz przygotowania umowy pożyczki, weryfikacji złożonego wniosku pożyczkowego czy udzielenia samej pożyczki. W konsekwencji opłata administracyjna podwyższa całkowity koszt pożyczki. Jest to opłata bezzwrotna, czyli nie jest zwracana klientom. Poza tym praktycznie niemożliwym jest wynegocjowanie jej zniesienia. Można powiedzieć, że opłata administracyjna nie jest do końca uzasadniona ze względu na to, że firmy pożyczkowe już wystarczająco wzbogacają się na prowizjach od umowy oraz odsetkach za opóźnienia. Cały proces pożyczkowy można dopełnić poprzez Internet, jest to bez wątpienia spora oszczędność czasu oraz spore ułatwienie dla pożyczkobiorcy, jednak plusy takiego rozwiązania na tym się kończą. W przypadku internetowej aplikacji bardzo łatwo zaciągnąć pożyczkę bez świadomości dodatkowych kosztów co łatwo może doprowadzić do tzw. spirali zadłużenia.

Dlatego przed zaciągnięciem pożyczki warto zrobić gruntowne rozeznanie albo zgłosić się do prawnika (radcy prawnego, adwokata), który fachowym okiem oceni ofertę czy umowę danej firmy kredytowej. Lepiej być mądrym przed szkodą niż po niej. Jednakże nawet gdy pożyczka została zaciągnięta warto udać się do kancelarii prawnej w celu podjęcia kroków prowadzących do jej ewentualnego unieważnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *