WIBOR usunięty z umów kredytowych. Zapadły kolejne dwie decyzje.

  • Home
  • Blog
  • Porady
  • WIBOR usunięty z umów kredytowych. Zapadły kolejne dwie decyzje.
double 2

 

Podjęto kolejne dwie decyzje w sprawie wskaźnika WIBOR dotyczące umów hipotecznych  z Alior Bank i BNP Paribas – jak podaje “Gazeta Wyborcza”.  Zapadły  w dwóch sądach w Krakowie i Zwoleniu. Postanowieniem sądów zdecydowano na usunięcie WIBOR-u  z umów kredytowych w ramach zabezpieczenia na czas trwania postępowania.

Sąd Rejonowy w Zwoleniu  zdecydował, że w trakcie trwania postępowania sądowego kredytobiorcy będą płacili raty oparte jedynie o marżę banku (BNP Paribas), z pominięciem 3-miesięcznego wskaźnika WIBOR, co oznacza, że wysokość  raty zdecydowanie się zmniejszy.

Z kolei Sąd Okręgowy w  Krakowie  wydał postanowienie dotyczące umowy z  2011  r. zawartej z  Alior Bankiem   i również zdecydował, że kredytobiorcy na czas trwania  procesu będą spłacali odsetki oparte jedynie o marżę banku.

Wskaźnik WIBOR jest oceniany negatywnie, ponieważ nie opiera się o rzeczywiste transakcje międzybankowe, dlatego jest tak podatny na zmiany.

Warto przypomnieć, że w pod koniec 2022 r. Sąd Okręgowy w Katowicach podjął  pierwszą decyzję o usunięciu wskaźnika WIBOR  z umowy kredytu hipotecznego. Na skutek ówczesnej decyzji  rata z 6.700 zł spadła  aż do 1.700 zł! Ostatecznie jednak na skutek zażalenia banku postanowienie nie ostało się i kredytobiorcy powrócili do spłat rat w oparciu o wskaźnik WIBOR.

Postanowienia Sądu Rejonowego w Zwoleniu oraz Sądu Okręgowego w Krakowie nie są jeszcze prawomocne, ale niewątpliwie mogą dać asumpt do wytoczenia powództw przez innych  kredytobiorców a być może  nawet szansę na wygraną z bankami.

Naszej kancelarii również udało się uzyskać (w wyroku Sądu I instancji) usunięcie z umowy zmiennego oprocentowania nawiązującego do stawki WIBOR, pisaliśmy o tym na blogu i fanpage’u link : https://ledwon-kancelaria.pl/blog/2022/12/13/oprocentowanie-zmienne-nieuczciwe-i-niewiazace-konsumenta-wyjatkowy-sukces-kancelarii/#more-582

#prawnik #radcaprawny #adwokat #częstochowa #kredytyfrankowe #sprawybankowe #WIBOR #uniewaznieniekredytu #sprawybankowe

Napisz komentarz

Zadzwoń teraz