Wydawane przez Sądy powszechne w ostatnim czasie orzeczenia, korzystne dla osób pokrzywdzonych chwilówkami potwierdzają, że nie tylko frankowicze mają szanse na wygranie w Sądach. Potwierdzeniem dotychczasowego orzecznictwa są dwie uchwały Sądu Najwyższego z dnia 26 października i 27 października 2021 r. w sprawach o sygn. akt III CZP 42/20 oraz III CZP 43/20, w których Sąd Najwyższy potwierdził możliwość oceny pod kątem abuzywności pozaodsetkowych kosztów pożyczki, które mieszczą się w limicie określonym w ustawie o Kredycie konsumenckim.
Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, że koszty naliczane przez firmy pożyczkowe (np. prowizje) nawet te, które nie przekraczają limitów wskazanych w ustawie kredycie konsumenckim mogą być uznane za niedozwolone i nie wiązać konsumenta. Sąd Najwyższy potwierdził również, że zastrzeżone w umowie prowizje za udzielenie pożyczki nie są świadczeniem głównym. Co ciekawe powyższe uchwały zostały podjęte dzień po dniu.
Powyższe obala dotychczasową linię obrony firmy pożyczkowych i parabanków, które twierdziły że prowizja stanowi świadczenie główne w ramach zawartych umów co wyklucza kontrolę pod kątem abuzywności, a same koszty mieszczą się w kryterium ustawowym.
Prawdopodobnie przychylne pożyczkobiorcom uchwały Sądu Najwyższego przyczynią się do większej ilości spraw wytaczanych przez pokrzywdzonych pożyczkobiorców. Nasi prawnicy bronią Klientów w sporach z firmami pożyczkowymi oraz bankami, dlatego serdecznie zapraszamy do kontaktu tel. 791 404 669 oraz na naszą stronę https://ledwon-kancelaria.pl/.