Rozwód

Rozwód

Często po sielankowym życiu w małżeństwie dochodzi do coraz częstszych i poważniejszych sporów oraz konfliktów. Nasilenie negatywnych emocji, a często ujawniające się różnice charakterów małżonków prowadzą do kryzysu, którego małżonkowie nie są w stanie już załagodzić i decydują się na rozstanie. Ale co w takim wypadku? Rozwód ?

Rozwód czyli prawne rozwiązanie małżeństwa uwarunkowane jest pewnymi przesłankami które muszą zaistnieć aby sąd małżeństwo rozwiązał. Towarzyszące rozpadowi związku emocje często utrudniają należyte przygotowanie pism sądowych jak również merytoryczne wypowiedzi przed Sądem dlatego aby łatwiej przejść przez ten jeden z najcięższych etapów w życiu człowieka najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika – radcy prawnego lub adwokata.

Przede wszystkim podstawową kwestią jest ustalenie czy pomiędzy wami – tobą a małżonkiem nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia, czyli czy nie istnieje pomiędzy wami więź :
1. Fizyczna – chodzi tutaj o utrzymywanie kontaktów seksualnych oraz innych fizycznych, bliskich relacji z partnerem,
2. Ekonomiczna – nie zachodzi, gdy nie łączą was żadne więzi ekonomiczne czyli -za wszystko płacicie oddzielnie, każdy utrzymuje się sam, nie prowadzicie wspólnego gospodarstwa domowego,
3. Uczuciowa – jeśli pomiędzy wami nie istnieją już takie uczucia, jak : miłość, troska o drugą osobę, wierność, czułość oraz wspólne zaufanie.
Brak powyższych więzi uzasadnia wystąpienie z pozwem rozwodowym.

Pozew o rozwód składamy ze wskazaniem danych swoich oraz małżonka. Wskazujemy w uzasadnieniu co sprawiło, że żądamy rozwodu. Właściwym Sądem do złożenia pozwu jest Sąd Okręgowy, w obrębie, którego małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Z braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma – sąd miejsca zamieszkania powoda.

Jednocześnie  przy składaniu pozwu możemy złożyć wniosek o zabezpieczenie powództwa w zakresie alimentów lub kontaktów z dziećmi.

Sąd na pierwszej rozprawie przesłucha każdego z was. Będzie pytał o wasze relacje zachodzące podczas trwania pożycia oraz dotyczące jego rozpadu. Następnie Sąd może przejść do przesłuchania świadków. Pamiętajmy, że to strony ustalają oraz przekładają do Sądu dowody w tym wskazują świadków.

Jak kończy się sprawa rozwodowa ?

Sąd orzeka  o rozwodzie wydając wyrok. W wyroku tym może się znajdować :

1.Orzeczenie o winie – jednego z małżonków, obydwojga małżonków lub żadnego z nich,
2. Orzeczenie o alimentach i o ich wysokości,
3. Orzeczenie o podziale wspólnego majątku małżonków,
4. Orzeczenie o sposobie korzystania ze wspólnych nieruchomości,

Jeśli rozwialiśmy choć część twoich wątpliwości związanych z rozwodem zachęcamy do kontaktu z Kancelarią w celu głębszej analizy oraz uzyskaniu pomocy w poprowadzeniu sprawy.

Napisz komentarz

Zadzwoń teraz