W życiu często spotykają nas trudne sytuacje, w których szybko potrzebujemy gotówki.
Niestety najczęściej gdy nie możemy w żaden bezpieczny i odpowiedni sposób otrzymać pożyczki, kierujemy się do tzw. para banków oferujących „pożyczki chwilówki”. Udzielane są one w bardzo krótkim czasie na podstawie udostępnionych przez pożyczkobiorców dokumentów.
Przede wszystkim umowy konstruowane są według określonego wzorca na który klient nie ma żadnego wpływu. Umowy są często napisane zbyt skomplikowanym językiem dla przeciętnego pożyczkobiorcy. W umowie zawarte są skomplikowane wyrażenia, klient ma mało czasu na zastanowienie się, na stronach umowy jest duża ilość tekstu napisanego bardzo małą czcionką. To wszystko powoduje, że zdezorientowani klienci podpisują umowy w ciemno nie rozumiejąc ich treści oraz skutków jakie umowa niesie ze sobą.
Pożyczki te pociągają za sobie wiele negatywnych skutków. W praktyce wiele z tych umów zawiera w sobie tzw. klauzule abuzywne. Są to postanowienia niedozwolone które nie wiążą konsumenta. Firma pożyczkowa udzielając pożyczki, żąda od nas poza jej zwrotem (wraz z odsetkami) również dodatkowych opłat, w tym: prowizji, opłat przygotowawczych, opłat administracyjnych – które często mają zbliżoną wysokość do kwoty udzielonej pożyczki, a które w wielu przypadkach nie należą się firmie pożyczkowej.
Dodatkowo często pożyczkodawcy zabezpieczają się przed brakiem spłaty zaległości wekslem in blanco (Przykładowo Profi Credit Polska S.A). Po zaprzestaniu przez klienta spłacania rat, uzyskują prawo do wypisania weksla na określoną kwotę. Następnie kierują sprawę do Sądu, który często w takich wypadkach wydaje nakaz zapłaty.
Po otrzymaniu nakazu nie mamy na co czekać gdyż termin jego zaskarżenia to tylko 14 dni w ciągu których, należy szybko udać się po pomoc do radcy prawnego bądź adwokata, który sporządzi sprzeciw. Praktyka pokazuje, że szanse powodzenia są bardzo duże.