Przedsiębiorca w ciąży – prawa i obowiązki

Według statystyk coraz więcej kobiet staje się przedsiębiorcami, czyli zakłada i prowadzi swoje firmy. Jakie zatem przysługują prawa i obowiązki kobiecie-przedsiębiorcy będącej w ciąży? Każdy niezdolny do pracy przedsiębiorca, aby uzyskać prawo do zasiłku chorobowego, powinien zgłosić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i wyrazić swoją chęć przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Przedsiębiorca, który opłaca składki ubezpieczenia społecznego oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne, może wystąpić z wnioskiem o objęcie go dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Kobieta, która prowadzi działalność gospodarczą i przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, dopiero po 90 dniach nieprzerwanego podlegania temu ubezpieczeniu, nabywa  prawo do zasiłku chorobowego.

Warunkiem jego otrzymania jest terminowe opłacanie składki chorobowej oraz dostarczenie do ZUS niezbędnych dokumentów. Podczas ciąży zasiłek chorobowy wypłacany jest w wysokości 100% podstawy wymiaru i przysługuje za okres niezdolności do pracy. Kwota zasiłku jest uzależniona od tego w jakiej wysokości opłacany jest ZUS. W przypadku, gdy ciężarna opłaca składki od preferencyjnej podstawy, która stanowi 30% minimalnego wynagrodzenia, wówczas zasiłek chorobowy będzie niewielki. Z kolei gdy odprowadzane są składki od pełnej podstawy wymiaru (jest to 60% średniego wynagrodzenia), to zasiłek będzie znacznie wyższy. Zasiłek chorobowy w przypadku ciąży jest wypłacany maksymalnie przez 270 dni. W okresie pobierania zasiłku nie opłaca się już składek na ubezpieczenie społeczne. Co istotne w trakcie pobierania zasiłku nie wolno prowadzić działalności, wyjątkiem jest sytuacja, w której kobieta-przedsiębiorca  posiada pracowników.

Po narodzinach dziecka kobiecie przysługuje prawo do urlopu oraz zasiłku macierzyńskiego. W tym przypadku również konieczne jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu. Nie ma znaczenia przez jaki okres przed porodem będzie opłacana składka na ubezpieczenie chorobowe. Zasiłek macierzyński przysługuje osobie ubezpieczonej bez okresu wyczekiwania. Zasiłek macierzyński jest obliczany dokładnie tak samo jak zasiłek  chorobowy. Wysokość zasiłku uzależniona jest od podstawy wymiaru składek społecznych.

Taka podstawa może zostać w każdej chwili podniesiona, co spowoduje  wzrost otrzymanego  świadczenia. W tym przypadku podstawa wymiaru składek nie może być wyższa niż 250 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia podawanego co kwartał przez GUS.

Wymiar urlopu macierzyńskiego uzależniony jest wyłącznie od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu. Wynosi on obecnie:

20 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka,

31 tygodnie przy urodzeniu dwójki dzieci,

33 tygodnie przy urodzeniu trójki dzieci,

35 tygodni przy urodzeniu czwórki dzieci,

37 tygodni przy urodzeniu piątki lub więcej dzieci.

Po wykorzystaniu 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, kobieta może wrócić wcześniej do pracy. Istnieje możliwość, że pozostałą część urlopu (wraz z zasiłkiem) może wykorzystać w ojciec dziecka, który jest ubezpieczony.

#radcaprawny #prawnik #częstochowa #odszkodowania #oddłużanie #oddłużenia #sprawyubezpieczeniowe #prawopracy #obsługafirm #obsługaprzedsiębiorców #skutecznyprawnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *